Jan Paweł II

18.05.1920-02.04.2005
Papież Kościoła Chrystusowego, Biskup Rzymu: 16.10.1978-02.04.2005


Tak odchodził Nasz Papież...

Dziś o godzinie 18.00 w katowickiej Katedrze pod przewodnictwem Abp Damiana Zimonia celebrowano Mszę św. w intencji Ojca Świętego.
2005-04-01 19:28
Z głębokim smutkiem podajemy wiadomość o śmierci Ojca Świętego Jana Pawła II, niestrudzonego realizatora wskazań Soboru Watykańskiego II, opartych na Chrystusie, jako kamieniu węgielnym czasów i cywilizacji. Ojciec Święty zmarł 2 kwietnia o godzinie 21.37. Jego duszę powierzamy Panu w którego wierzył, w którym pokładał nadzieję i dla którego wiernie ofiarował wszystkie swe siły jako następca Piotra.

2005-04-02 21:37
Biskupi Polscy wraz z całym Kościołem z bólem przyjęli wiadomość o śmierci Jana Pawła II, wielkiego Papieża, który przez niemal 27 lat gorliwie służył Bogu i prowadził Kościół bezpiecznymi drogami wiary i Ewangelii.
2005-04-03 20:37
Ciało zmarłego wczoraj Ojca świętego Jana Pawła II spoczywa w Sali Klementyńskiej w Watykanie.
2005-04-03 20:37
Marsz młodzieży dla Jana Pawła II
Wczoraj, 4 kwietnia, w intencji zmarłego Ojca Świętego, katowicka młodzież zorganizowała spontaniczny przemarsz z placu Wolności do Katedry Chrystusa Króla. Zebrała się ogromna, zaskakująca wszystkich liczba młodzieży - kilkanaście tysięcy!
więcej
2005-04-05 19:41
Zaproszenie Metropolity Katowickiego na Mszę św. żałobną i Apel Jasnogórski
Drodzy Diecezjanie!
Wielu z nas pamięta 20 czerwca 1983 r., dzień, w którym Ojciec Święty odwiedził Katowice. Modlił się sie wtedy w katedrze i na Muchowcu. Teraz tę modlitwę chcemy odwzajemnić. Serdecznie zapraszam na Mszę św. żałobną w intencji Jana Pawła II, którą będziemy sprawować w czwartek 7 kwietnia br. o godz. 17.00 w katedrze Chrystusa Króla w Katowicach. Po Mszy św., przejdziemy na lotnisko Muchowiec, by o godz. 21.00 odmówić Apel Jasnogórski. Modlitwę poprzedzi projekcja filmu "Bóg zwycięża". Początek filmu o godz. 20.00. Zapraszam wszystkich diecezjan do wspólnej modlitwy w intencji zmarłego Ojca Świętego Jana Pawła II.
Szczęść Boże
+ Damian Zimoń
Katowice, 5.04.20005 r.
2005-04-07 00:06
Testament Jana Pawła II
Przed chwilą odczytano fragmenty papieskiego testamentu. Jest to wielce wzruszające świadectwo człowieka, w pełni oddanego Panu, całkowicie zawierzonemu woli Opatrzności Bożej. Papież wspomina o zamachu na swoje życie. Wyjaśnia, dlaczego nie podał się do dymisji mimo chorób. Co do miejsca pochówku, pisze: "niech zadecyduje Kolegium Kardynalskie i Rodacy", dopisując później, że upoważnionymi rodakami jest arcybiskup Krakowa (kard. Franciszek Macharski) lub Rada Główna Episkopatu Polski. Prosi Kolegium o uczynienie zadośc tym prośbom, ale zastrzega, że nie mają takiego obowiązku. Powtózył dyspozycje swego poprzednika, Pawła VI - grób w ziemi, bez sarkofagu. Notatki osobiste Papież polecił spalić, nad czym ma czuwać ks. Stanisław Dziwisz. Rzeczy osobiste prosi rozdać wg uznania. Nie pozostawił żadnej własności, którą należałoby zadysponować. Papież wspomina wielu ludzi, choć prawie nie wymienia nazwisk, m.in. Prymasa Tysiąclecia, kardynałów, współpracowników, rodzinę, rówieśników ze szkoły. Ojciec Święty także - co świadczy o jego wielkości - przeprasza za ...swą niegodną posługę. Dziękuje ludziom i Bogu. Wyraża swą ufność pokładaną w Bogu, i poczucie bycia w Jego rękach.
2005-04-07 14:45
Pożegnanie Ojca Świętego
O godzinie 10.00 na Placu Św. Piotra w Watykanie rozpoczął się pogrzeb Jana Pawła II. Ceremoni pogrzebowej koncelebruje 160 kardynałów pod przewodnictwem kard. Jozepha Ratzingera.
"Dla nas wszystkich pozostaje niezapomniane, jak w ostatnią Niedzielę Wielkanocną swojego życia, naznaczony cierpieniem, (papież) jeszcze raz ukazał się w oknie Pałacu Apostolskiego i ostatni raz udzielił błogosławieństwa Urbi et Orbi. Możemy być pewni, że nasz ukochany papież stoi teraz w oknie Domu Ojca, patrzy na nas i nam błogosławi" - powiedział w homilii kard. Joseph Ratzinger.
2005-04-08 11:23
Msza na stadionie Ruchu Chorzów
Dnia 6 kwietnia bieżącego roku na stadionie chorzowskiego Ruchu przy ulicy Cichej 6 odbyła się uroczysta msza żałobna za ś.p. Jana Pawła II. Była to msza dla mieszkańców miasta Chorzów. Eucharystii przewodniczył Metropolita Górnośląski ks. abp Damian Zimoń
więcej
2005-04-11 20:32
Archidiecezja żegna Ojca Świętego
Katedra zapełniła się wiernymi ponad godzinę przed rozpoczęciem Mszy św. żałobnej pod przewodnictwem Księdza Arcybiskupa Damiana Zimonia. Pozostali z ponad 20 tys. osób, które przyszły w niej uczestniczyć, oglądali z placu katedralnego, skweru i przyległych ulic, dzięki ustawionym po bokach telebimom.
więcej
2005-04-08 01:32
Mamy Papieża
Wybrano Papieża. Został nim kard. Joseph Ratzinger, który wybrał imię Benedykta XVI.
O 18.48 nowy papież pojawił się na balkonie bazyliki św. Piotra. Tysiące wiernych przyjęło go entuzjastycznie.
"Po wielkim Papieżu Janie Pawle II, kardynałowie wybrali mnie prostego, skromnego pracownika Winnicy Pańskiej. Pociesza mnie fakt, że Pan potrafi działać także poprzez narzędzia niedoskonałe, a przede wszystkim zawierzam się waszym modlitwom. W radości Zmartwychwstałego Pana, ufni w Jego ustawiczną pomoc idziemy naprzód, a Pan nas wspomoże, a Matka Boża będzie po naszej stronie. Dziękuję" - brzmiały jego pierwsze słowa.
2005-04-19 20:30
Rozpoczęcie procesu beatyfikacji Jana Pawła II
Papież Benedykt XVI ogłosił początek procesu beatyfikacji Jana Pawła II.Dzień jest jednak nieprzypadkowy - 24 rocznica zamachu na życie Papieża Jana Pawła II a także wspomnienie Matki Bożej Fatimskiej.
2005-05-13 14:23
Księga Kondolencyjna Kurii
Metropolitalnej w Katowicach
Artykuły dotyczące Papieża:

Encykliki Jana Pawła II
herb papieski Jana Pawła II


Wybrane słowa Ojca Świętego:

"Człowiek jest wielki nie przez to, co ma; nie przez to, czym jest; lecz przez to, czym dzieli się z innymi"

"Być chrześcijaninem to znaczy czuwać. Czuwać to znaczy strzec wielkiego dobra"

"Wy jesteście przyszłością świata! Wy jesteście nadzieją Kościoła! Wy jesteście moją nadzieją! "

"Nie wystarcza tylko pragnąć osoby jako dobra dla siebie, trzeba ponadto - i przede wszystkim - pragnąć również jej dobra"

"Najbardziej twórczą ze wszystkich prac jest praca nad sobą, która pozwala odnajdywać urok młodości"

"Człowiekowi współczesnemu grozi duchowa znieczulica, a nawet śmierć sumienia. Śmierć sumienia jest natomiast czymś gorszym od grzechu"

"Bogatym nie jest ten kto posiada, lecz ten, kto daje"

"Nie ma solidarności bez miłości"


Błogosławieństwo apostolskie Ojca Świętego dla katowickich ministrantów

© A.D. 2003-2013 Redakcja ministranci.archidiecezja.katowice.pl