jesteś tu: Duszpasterstwo Ministrantów > Formacja > Materiały formacyjne

Materiały formacyjne

Przedstawiamy Wam nasz dział, w którym opisujemy przydatne pozycje książkowe, będące pożytecznymi materiałami formacyjnymi dla ministrantów. Mogą one być wykorzystane zarówno w spotkaniach formacyjnych, prowadzonych przez opiekunów dla animatorów i lektorów, jak i przez animatorów grup, którzy prowadzą zbiórki formacyjne dla ministrantów. Wreszcie stanowią okazję do samodzielnego poszerzenia wiedzy przez samych ministrantów.
Zapoznaliśmy się i opracowaliśmy poniższe materiały z myślą o coraz owocniejszej i pełniejszej formacji ministrantów wszystkich stopni i animatorów naszej archidiecezji. Nowsze materiały są dostępne w naszych księgarniach katolickich lub też możemy je znaleźć w bibliotekach parafialnych albo biblioteczkach ksieży opiekunów. Liczymy, że dział ten będzie się systematycznie rozwijać. Zachęcamy Was do zapoznania się z naszymi recenzjami i wykorzystania opisanych w nich materiałów w grupach ministranckich. Klikając na tytuł książki, wejdziecie na osobną podstronę...

Co powinieneś wiedzieć o Mszy świętej - Charlene Altemose
Nie owijając w bawełnę książeczka ta, jest niczym innym jak poprowadzeniem za rękę poprzez liturgię zarówno osoby, która jest praktykującym katolikiem, jak i tej, która nigdy nie miała z tym misterium nic wspólnego. Najlepszym określeniem będzie tutaj "przewodnik po liturgii".
Ceremoniał posług liturgicznych - ks. Stanisław Szczepaniec
"Ceremoniał..." stanowi niejako odpowiednik "Katechizmu służby liturgicznej". Ceremoniał stanowi syntezę wiedzy o służbie liturgicznej podaną w bardzo przystępny, obrazowy sposób. Jest także integralną częścią oraz zwieńczeniem pracy włożonej w cały pięciotomowy cykl formacyjny dla ministrantów.
Lektor i jego liturgiczna posługa - ks. Eugeniusz Stencel
Autor zawarł treści dotyczące posługi lektora w przystępnej formie wygodnej książeczki. Funkcja ta ukazana jest od podstaw: od jej miejsca we Mszy św.; opisania Liturgii Słowa, w której lektor czynnie uczestniczy, ksiąg liturgicznych.
Modlitwy ministranta - ks. Bogusław Płonka
To zbiór wielu rodzajów modlitw, przeznaczonych zarówno do indywidualnego odmawiania przez ministranta, jak i do wspólnotowej modlitwy np. w czasie zbiórki formacyjnej. Z tą propozycją zetknąłem się w 2005 roku, gdy każdy ministrant wyjeżdżający na wakacyjne rekolekcje otrzymywał tę książeczkę. Od razu przypadła mi ona do gustu.
Rytuał wprowadzenia w posługę ministranta i lektora - Grzegorz Duszyński
Zapewne często zadajemy pytanie: jak by tu ustanowić lektorów? Albo: jakich tekstów użyć w obrzędzie ustanowienia ministrantów? Obok tradycyjnej agendy liturgicznej na rynku wydawniczym ukazała się pozycja specjalnie przeznaczona do tych celów.
Lektor - ministrant Słowa Bożego - ks. E. Mitek
Materiał ten, przygotowany przez Ks. Eugeniusza Mitka, wydaje się być bardzo przydatny do prowadzenia kursu lektora. Zawiera konspekty kolejnych spotkań kursu lektorskiego, którego obowiązek organizacji spoczywa na dekanalnych duszpasterzach ministrantów.
Przy ołtarzu Pana - ks. Eugeniusz Stencel
Dobrą propozycją dla ministranta rozpoczynającego dopiero formację liturgiczną jest niepozorna, czerwona książeczka, wydana przez wydawnictwo Bernardinum diecezji pelplińskiej, autorstwa Elmara Nübolda oraz Ks. Eugeniusza Stencla.
Od kandydata do animatora - ks. Grzegorz Rzeźwicki
Książka ta jest podręcznikiem formacji ministranckiej, obejmującym całość 10-letniego programu formacyjnego KDSL. Jest niejako kompendium podzielonego na 5 tomów opracowania krakowskiego, ale zawiera także inne przydatne treści.
Znak i posługa światła w liturgii - Damian Gruchlik
Autor zeszytu w części pierwszej omawia symbolikę światła w Piśmie Świętym, przedstawia obecność znaku światła w Kościele na przestrzeni wieków, opisuje przedmioty służące do zachowania, przekazania i ukazania światła oraz podaje ich symbolikę.
Dyrektorium Duszpasterstwa Służby liturgicznej - Konferencja Episkopatu PL
W roku 2008 Konferencja Episkopatu Polski ogłosiła i wydała długo przygotowywane Dyrektorium Duszpasterstwa Służby liturgicznej w Polsce. Z niecierpliwością oczekiwano bowiem na oficjalną, konkretną i wyczerpującą wypowiedź Kościoła polskiego na ten temat.

Być ministrantem to żaden problem! - Ameliese Hück
"Być ministrantem..." to dobra książka dla prowadzących formację animatorów, ale też dla samych kandydatów do służby ministranckiej. Może stanowić dla nich swoisty podręcznik wprowadzający ich w nową rzeczywistość - w służbę Bożą.
Służba dająca radość - Anneliese Hück
Szukasz czegoś na tzw. „dobry początek” formacji? Polecam dobrze napisaną i wydaną przez wydawnictwo Jedność (diecezji kieleckiej), autorstwa Anneliese Hück. Zielona książeczka nosi podtytuł „podręcznik ministrantów”.

Króluj nam Chryste. Materiały pomocnicze w pracy z ministrantami - ks. Józef Szczypa
Ten dwuczęściowy podręcznik nie jest jakimś całościowym, syntetycznym vademecum ministranta, ani systematycznym ujęciem całości służby ministranckiej. Na swój sposób jest jednak wyjątkową i wartą polecania pozycją wśród materiałów formacyjnych.
Jak sadzonki oliwki dokoła Stołu Chrystusa, Chleba Życia - ks. Grzegorz Rzeźwicki
Publikacja zawiera homilie, przemówienia i listy papieży oraz polskich biskupów, skierowane do ministrantów. Nauczanie papieskie jest owocem cyklicznych pielgrzymek Międzynarodowego Stowarzyszenia Ministrantów (CIM) do Rzymu, odbywających się co ok. 5 lat.
40 spotkań grupowych dla ministrantów - Willi Hoffsümmer
Autor przedstawia 40 propozycji spotkań na cały rok kościelny, które mogą pomóc w budowaniu wspólnoty zarówno w małych jak i większych grupach. Konspekty spotkań pomagają także w pogłębianiu wiedzy religijnej w grupach tak dziecięcych, jak i młodzieżowych.

Czekamy na wasze propozycje materiałów formacyjnych!
Jeśli posiadacie jakieś cenne konspekty i materiały i chcecie się nimi podzielić, prosimy o ich nadesłanie na adres redakcji,